fbpx
ElektromobilnośćŚwiat
Gorące

Robotaxi: autonomiczna Tesla zastąpi Ci taksówkę szybciej niż myślisz

Kilka dni temu zastanawialiśmy się jak może funkcjonować flota autonomicznych taksówek Tesli. Dzisiaj wiemy już dużo więcej. Właśnie zakończyła się prezentacja Autonomy Day poświęcona samo-jeżdżącym pojazdom, podczas której przedstawiciele firmy oficjalnie zapowiedzieli szczegóły dotyczące m.in. Robotaxi bo tak właśnie będzie nazywać się ta usługa.

Czy zastąpi taksówki i popularne ostatnio aplikacje typu Uber lub Bolt?

Tesla Network = Robotaxi

Plan Tesli
źródło: Tesla

Przedstawiciele Tesli zapowiedzieli, że w pełni autonomiczna jazda będzie możliwa już pod koniec tego roku. Oznacza to, że kierowca będzie całkowicie zbędny. W drugim kwartale 2020 roku zostanie włączona opcja dodania swojego pojazdu do floty samo-jeżdżących taksówek zwanych Robotaxi. Każdy właściciel będzie mógł przystąpić do tego programu za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji na swoim telefonie. Początkowo w trakcie jazdy pasażerowie będą mogli przejąć kontrole poruszając kierownicą. Z czasem jednak i taka możliwość całkowicie zniknie. Pojazd będzie można udostępnić np. tylko znajomym z pracy lub znajomym z Facebooka. W przypadku problemów samochód ma “zadzwonić” do siedziby firmy w celu rozwiązania problemu. Za wypadki drogowe ma odpowiadać… Tesla.

Aplikacja umożliwiająca dodanie własnej Tesli do Tesla Network
źródło: Tesla

Przez pierwsze kilka miesięcy funkcjonowania usługi niezbędna będzie osoba siedząca na fotelu kierowcy. Oczywiście do w pełni autonomicznej jazdy bez kierowcy potrzebna będzie zmiana regulacji prawnych w poszczególnych krajach. Na początku dostępność Robotaxi będzie ograniczona geograficznie, a w niektórych miejscach Tesla będzie miała własna flotę taksówek.

Ile zarobi Robotaxi?

20% zysku z Robotaxi będzie potrącana przez Teslę. Reszta trafi do portfela właściciela auta. Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, rocznie będzie można w ten sposób zarobić około 30 000$.

zarobki Robotaxi
źródło: Tesla

Przypomnijmy, że Model 3 z komputerem umożliwiającym w pełni autonomiczną jazdę kosztuje około 45 000$. Za rok na całym świecie ma jeździć milion robo-taksówek. Cena auta ma spaść w przyszłości do około 25 000$ wraz z postępem w usuwaniu zbędnego wyposażenia np. kierownicy czy pedałów.

Zobacz jak wygląda autonomiczna jazda

Firma zaprezentowała również jak wygląda nowa, ulepszona wersja Autopilota w praktyce. Na filmie poniżej widać również odświeżony interfejs nawigacji.

Co jeszcze zaprezentowano?

  • Nową wersje komputera pokładowego, zaprojektowanego w całości przez Teslę. Jest on około 23 razy szybszy od poprzedniej generacji. To właśnie dzięki niemu będzie możliwa całkowicie autonomiczna jazda. Jest on około 20% tańszy w produkcji od poprzedniej wersji.
HW3
źródło: Tesla
  • Następną generacje powyższego komputera, który ma być około 3 razy szybszy, a jego projekt jest już skończony w około 50%. Produkcja rozpocznie się za około 2 lata.
  • Andriej Karpathy wspomniał o tym jak istotne dla polepszenia zdolności autonomicznych jest zbieranie danych. Każda Tesla wysyła nagrania z jazdy, które są następnie wykorzystywane do ulepszenia funkcji rozpoznawania dróg, pasów i znaków itp. Wielokrotnie podkreślił, ze konkurencja nie dysponuje taką ilością informacji i nie jest w stanie w krótkim terminie zaprezentować podobnego rozwiązania.

Co o tym myślicie? Czy Tesla naprawdę ma szanse zrewolucjonizować transport? Czy faktycznie auta będą na siebie zarabiać? Wygląda na to, że już w przyszłym roku będziemy się mogli o tym sami przekonać.

I jeszcze mały bonus.

Źródło
Tesla Autonomy Day webcastTesla
Tagi

Powiązane artykuły

Jeden Komentarz

  1. Rewelacja!
    Ciekawe kiedy w Polsce będzie dozwolone poruszanie się takich aut. Czy znowu rząd prześpi temat tak jak z hulajnogami.
    Tak jak taksówki zastąpiły pojazdy konne tak takie auta powinny szybko zastąpić taksówki.

    Nie mogę się doczekać. Już słyszę ten kwik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Bitnami